A berberek szépségének titka – az argánolaj

Az argánfa (Argania spinosa) termésének a magjából készült olajat már a föníciaiak is ismerték, ám ők még csak lámpaolajként használták. Az argánolaj kiemelkedő bőrápoló tulajdonságait a Marokkó területén élő nomádok, a berberek fedezték fel, több száz évvel ezelőtt. Mára a vezető bőrápolási készítményeket gyártó cégek java része beépítette a bio argánolajat a termékeibe. Az érett bőr csodafegyverének tartják, népszerűségét sokoldalú felhasználási lehetőségeinek és rendkívül gazdag hatóanyag tartalmának köszönheti. Hatékony bőrápoló, bőrfeszesítő, gyulladásgátló és gombaölő. A francia Oppidum és Tadé márkák egyaránt magas minőségű, biogazdálkodásból származó argánolajat használnak kozmetikumaikban.

A természetes argánolaj tulajdonságai és alkalmazása

Az argánolajat legnagyobb mennyiségben zsírsavak alkotják, de tartalmaz tokoferolokat (E-vitamin) és karotinoidokat is. A bőr és a haj ápolásához fontos antioxidánsok, linolénsav és ásványi anyagok találhatóak benne.
A természetes argánolaj képes megszüntetni a zsíros, olajos bőr érzését, szabályozza a túlzott faggyútermelést. Használata pattanásos bőr esetén is előnyös, magas linolénsav tartalma csökkenti a pattanások okozta gyulladást, antioxidáns hatásának köszönhetően elősegíti a sérült bőrsejtek regenerálódását. Hidratálja a bőrt és halványítja a hegeket.
Érett bőrre kifejezetten ajánlott. A természetes argánolajban található zsírsavak javítják a bőr rugalmasságát, hatékonyan csökkentik a ráncokat, megelőzik a bőr megereszkedését és védenek a szabadgyökök ellen. Az antioxidánsok védelmet nyújtanak az UV sugárzás és a szennyezett levegő okozta oxidatív károsodással szemben is. Gyógyítja a kirepedezett, száraz, igénybevett bőrt, hatékonyan ápolja a körömágyat.

Hajápolási készítményekben is találkozhatunk bio argánolajjal. Előnyös hatását a hajszálakra és a fejbőrre egyaránt képes kifejteni. A haj számára elengedhetetlenül fontos tápanyagokat tartalmaz, így segít megszüntetni a hajhullást és serkenti a hajszálak növekedését. Puhává és selymessé varázsolja a hajszálakat, gyógyítja a töredezett hajvégeket. Csökkenti az uszodákban használt klór és az intenzív napsugárzás hajra gyakorolt negatív hatásait. Tisztítja a fejbőrt és eltünteti a korpát.
A természetes argánolajat Marokkóban régóta használják a terhességi csíkok kialakulásának megelőzésére, illetve a már kialakultak halványítására, ezen kívül himlőhegek és pattanások gyógyítására is.

Az argánfáról és olajáról bővebben

Az argánfa (Argania spinosa) a vajfafélék (Sapotaceae) családjába tartozik. Az argánfa Marokkóban és Algériában őshonos, olaját szépészeti és étkezési célra egyaránt használják.
Az argánolajat a fa kisméretű, gömbölyded, kissé kúpos termésének a magjából állítják elő. Az alkalmazott eljárástól függően a magokból 30-50% olaj nyerhető ki. Az argánolajat ma is többnyire a hagyományos módon készítik, az egyes munkafolyamatok időigényesek és nehéz munkának számítanak.
A feldolgozás folyamata attól függ, mire akarják használni az argánolajat. Étkezési célra először enyhén megpörkölik a magokat, majd kihűlés után megőrlik és kipréselik, végül edényekbe szűrik át az így kinyert olajat. Kozmetikai célú felhasználás esetén kihagyják a pörkölési fázist. Az így kapott olajat legalább két hétig tárolják, ennyi idő alatt a szilárd alkotóelemek leülepednek az edény aljára. Igény szerint újra át lehet szűrni. Érdemes tudni, hogy még a legjobb minőségű, organikus argánolaj is tartalmazhat némi szilárd üledéket.
Az étkezési célú argánolajat többféleképpen használják. Leggyakrabban kenyeret mártogatnak bele, de felhasználják saláták és kuszkusz készítéséhez is. Egy helyi, kenyérre kenhető édesség, az “amlou” alapanyaga is. Ez a kulináris különlegesség őrölt pörkölt mandulából, mézből és argánolajból készül.

Az argánolaj termelése több szempontból is előnyös. A fa árnyékot ad, védi a területet az elsivatagosodástól. Virágai vonzzák a méheket, levele, termése, és az olajsajtolásból visszamaradt anyag élelem az állatok számára, az olaj kinyerése pedig munkalehetőséget biztosít, jól integrálható a fenntartható fejlődésbe. Ezt a munkát többnyire nők végzik. A marokkói kormány programot indított az argánfa védelmére és az argánolajtermeléssel foglalkozók segítésére.

0
Kosár