1–8 termék, összesen 11 db

A balzsamos szuhar legfontosabb tulajdonságai és hatásai

A mediterrán területeken gyakori balzsamos szuhar (Cistus ladanifer) különleges hatóanyagtartalmának köszönhetően sokoldalúan alkalmazható növény. Jótékony hatásai évszázadok óta ismertek, már a Bibliában is megemlítik.

A balzsamos szuhar csillapítja a vérzést és regenerálja a bőrt. Jótékony hatással van az érzékeny és problémás bőrtípusokra. Irritált és gyulladt bőrre is használható, előnyös pikkelysömör, dermatitisz és ekcéma esetén. Fokozza a keringést, a szem alatti sötét karikák felszámolásában és ízületi bántalmaknál is segít. Krém, masszázsolaj, tusfürdő, szappan, illóolaj-keverék összetevőjeként és virágvízként is találkozhatunk vele. Közkedveltek a gyermekek számára kifejlesztett, bio balzsamos szuhar olajat tartalmazó készítmények, melyek kifejezetten hatékonyak neurodermatitiszes, ekcémás állapotok kezelésére. Biogazdálkodásból származó balzsamos szuhar olajat találunk az Ibbeo Cosmetiques öblítésmentes hajkondicionálójában is.

Az élelmiszeriparban leveleiből és ágaiból ízesítőt készítenek, édességek, például rágógumik ízesítésére is használják.

A természetes balzsamos szuhar illóolaj

Lepárlással készül az organikus balzsamos szuhar illóolaj. A növény különböző részeiből készített olajok különböző tulajdonságúak. Legtöbbször a levelekből és az ágakból készített természetes illóolajjal lehet találkozni. Az illóolaj összetételét befolyásolja az is, hogy milyen területről származik a növény. Kutatásokban eltérést találtak a Portugáliából, Marokkóból és Spanyolországból származó növények illóolajának szerkezetében. Az olaj színe az áttetszőtől a halványsárgáig változhat, illata kicsit füstös, balzsamos, a pézsmára, olykor borostyánra emlékeztető.
A bio balzsamos szuhar illóolaj drága alapanyag. 1 liter illóolaj kinyeréséhez 1000-2000 kg közötti friss növényi részre van szükség, ez az alacsony hozam magyarázza az olaj magas árát.

Hatékony sebkezelő és bőrfeszesítő. Baktérium-, vírus- és gombaölő, összehúzó hatású, ápolja a pattanások és különböző sebek után maradó hegeket. Sokoldalúan használható alapanyag, a zsíros, a rugalmatlan, a ráncosodásra hajlamos és az érett bőrnek egyaránt előnyére válik.
Kisebb vérzések elállítására, apróbb vágások gyógyítására is alkalmas, így borotválkozás után kifejezetten előnyös a használata. Ízületi gyulladások esetén is hatékonyan alkalmazható.
Illóolaját az aromaterápiában az immunrendszer és az idegrendszer működésének támogatására használják. Álmatlanság ellen és afrodiziákumként is szokták ajánlani.

Egy kis növénytan

A balzsamos szuhar (Cistus ladanifer) – bizonyos forrásokban (Cistus ladaniferus) – a mályvavirágúak (Malvales) rendjébe, ezen belül a szuharfélék (Cistaceae) családjába tartozó félcserje. A mediterrán régió nyugati területein, Franciaországban, Spanyolországban és Portugáliában őshonos, gyakori faj. Jól alkalmazkodott a forró, száraz nyarakhoz, a hideg telekhez, a kevés csapadékhoz és a kis tápanyagtartalmú talajokhoz. Rendkívül agresszíven terjedő faj. Az egész növényt egy ragacsos, illatos, gyantaszerű anyag borítja be, az ebből kinyert labdanum nevű anyagot a természetgyógyászatban és a parfümiparban egyaránt használják. A leveles szárakból lepárlással magas minőségű illóolajat készítenek.

Idősebb példányai a természetben magasra nőnek. Egyéb, a területen őshonos növényfajokkal, – ilyen a paratölgy (Quercus suber) is – együtt összefüggő növénytakarót alkotnak, például Délnyugat-Portugália hegyoldalain. Ezek a növénytársulások számos őshonos állatnak szolgálnak élőhelyül.
Külön érdekesség, hogy a növény bizonyos élőhelyein rendszeresen előforduló tűzesetek után a balzsamos szuhar az egyike az első növényeknek, melyek regenerálódnak.
Rövid ideig virágzik, de rendkívül dekoratív növény. Vakítóan fehér virágain vörös vagy barna színű pöttyök helyezkednek el, minden szirmon egy-egy. Előszeretettel ültetik dísznövényként.

Magjait tokban érleli, egy-egy ilyen tok 300-1000 magot is tartalmazhat. Bizonyos elméletek szerint a Cistus elnevezés valószínűleg a görög kisté szóból ered, ami dobozt jelent, ezzel utalva a növény tokjára.

0
Kosár